4. závod MČR - Tanvald 8.-9.5.2013


       Foto zde       


Foto od Moniky Dandový a Valentýny Nowý


Video


Reportáž

 

Přestože je již červen a máme za sebou 4. závod MČR, který se konal v Tanvaldu, rád bych se úvodem vrátil k měsíci květnu, kdy se konal závod v Čadci na Slovensku. Bohužel kvůli studijním povinnostem jsem nebyl schopný napsat reportáž, za což bych se také tímto rád omluvil, a zde připojuji krátký souhrn ze Slovenska.

Asi nejvýraznějším znamením 3. závodu MČR byl déšť a bláto. Pršet začalo v pátek v noci a s krátkými přestávkami pršelo až do neděle. Déšť neznepříjemňoval jen samotný pobyt na závodišti, ale také velmi ovlivnil samotné tratě, neboť z těžko průjezdných bran se často staly brány neprůjezdné. Důsledkem toho bylo neustálé lámání tyček a také takřka nepřetržitý řev motorů závodních aut snažících se dostat z bahenních pastí, kterých bylo víc než dost. Nám se dařilo poměrně dobře, jen Kubovi občas scházel výkon, který je na tak kluzkém podloží nezbytný. V neděli se odehrálo velké drama, když se jedna z posádek jezdících v kategorii M nešťastně převrátila do kaluže s vodou a řidiče se dlouhou dobu nedařilo z auta vyprostit. Nakonec se mu naštěstí s pomocí jeho spolujezdce podařilo dostat hlavu nad hladinu a vyvázl pouze s plicním onemocněním, které způsobila vdechnutá voda s mikroorganismy z blátivé kaluže. Celý závod však poznamenala jedna událost, která se bohužel netýkala vůbec závodu samotného. Nějaký slovenský nenechavec v noci ze soboty na neděli vykradl celé depo. Nebál se vlézt do stanu plného spících lidí ani do obytných vozů. Nevyhnul se mu téměř nikdo a ani my ne. Mnoho posádek po této události v neděli ráno sbalilo své věci a závod ukončilo předčasně. Vyhlášení výsledků se konalo za prudkého deště uprostřed kaluží, což nebylo nic příjemného. Já s Olčou jsme v M vyhráli a Kuba s Jardou i přes slabý motor skončili druzí.

Čtvrtý závod českého mistrovství se konal opět na našem území, tentokrát v Tanvaldu. Snad všichni si přáli, aby byly konečně závody za hezkého počasí a ne v blátě. A přestože téměř na celém území republiky pršelo, nám se přání vyplnilo. Celý víkend svítilo sluníčko, bylo modré nebe a příjemné teplo, ale jen co jsme se vydali na cestu domů, začalo pršet. Areál motokrosové tratě v Tanvaldu, kde se samotný závod konal, disponuje velkým množstvím kamenů různých velikostí i tvarů. Samozřejmě většina branek tedy vede přes tyto balvany, což má zejména pro vozy nižších kategorii (O, S, M) často devastační účinky. A když se ke kamenům a skalám přidá ještě opravdu extrémní náročnost tratí, výsledkem je nenáročnější závod posledních let. Důkazem je také to, že všechny posádky v kategorii S se minimálně jednou převrátili a v ostatních kategoriích to bylo podobné. Diváci se měli opravdu na co koukat a jednu podívanou jsme jim připravili také my, tedy já s Olčou, když při neopatrném couvání z výjezdu nám pařízek nadzdvihl kolo a my jsme se převrátili přes střechu ze srázu. Padali jsme po vykáceném náletovém lesu, a tak zevnějšek Semacruiseru dostal hodně zabrat. Kuba nezahálel a nejednou balancoval na dvou kolech, vždy se z toho však dostal „v suchém triku“ a situaci ustál a vrátil se na všechna čtyři kola. Bohužel byl tento extrémní závod poslední před letní pauzou spojenou s Eurotrialem 2013 a snad každé auto dostalo velmi zabrat. Některé až tak, že jejich posádky musely odmítnout účast na mistrovství Evropy, protože by nestíhaly své speciály do srpna opravit. Nejvíce tyto sekce svědčily prototypům, jejichž řidiči se mohli na obrovských balvanech vyřádit a ukázat opravdu vše, co jejich speciály dokážou. Podívaná to byla opravdu skvělá a Kuba opět zdatně konkuroval Bóďovi (Mistr Evropy 2012) a nejen konkuroval, ale v technických sekcích ho dokonce porážel. Na druhé místo ho však opět odsunul nedostatek výkonu v jeho Olsemě 8. Jinak byl závod pořadatelsky zvládnutý velmi dobře včetně občerstvení a jako zpestření se na stejném místě konal také ATV trial. Nakonec ale byl zvuk řvoucích čtyřkolech pro mnoho lidí spíš na obtíž.

 

Závodem v Tanvaldu jsme se přehoupli do druhé poloviny sezóny 2013 a do konce zbývají už jen 3 závody. Další se pojede v září opět na Slovensku, tentokrát v Žilině, kde se příští rok bude konat Eurotrial. Během letní přestávky nás čeká také Eurotrial 2013 pořádaný v Itálii první víkend v srpnu a doufáme, že všechny české posádky zde dosáhnou co nejlepších výsledků.